Ulbolsõn – üksi kõigi vastu (2020)

  • PÖFF
  • 1h 11min

“Ulbolsõn – üksi kõigi vastu”: Aasia Filmikunsti Edendamise Võrgustiku (NETPAC) žürii auhind parimale Aasia filmile.

Elu Karataşi auulis kulgeb muretus muutumises seni, kuni sealne patriarhaalne elukorraldus jääb jalgu Ulbolsõnile – naisele, kelle külmavereline süda ja tulikuum temperament ei karda tuld ega tõrva.

Suurlinnas eneseteostuse vabadust nautiv Ulbolsõn on võtnud eesmärgiks päästa temast kodukülasse maha jäänud väikeõe Azhari, keda parasjagu kohalikule posijale noorimaks naiseks antakse. Lootusetult suletud ringist väljapääsu otsides ei aita Ulbolsõni kuidagi tõsiasi, et Azhar ise päästmist ei soovi. Azhar ei pane pahaks oma tulevase abikaasa Urgeni kõrget vanust, teisi naisi ega ka seda, et mees ta igaks juhuks röövis ja Ulbolsõni eest ära peitis. Sama kahtleval seisukohal on õdede ülejäänud perekond, kelle silmis on abielunaise staatus kordi hinnalisem vara kui kõrgharidus. Kahe maailma põrkumisel purunevad südamed ja veerevad pead põrgulikult veetleva vaatemänguna. Tegelaskujude iga kindla sammu taustal avaneb maailm, mida raamivad kaadrikompositsioonid peegeldavad kõnekalt nende vaimset seisundit ja selle muutumist ning koloriidiskeem, mis räägib detektiivi rollis oma lugu.

„Ulbolsõn – üksi kõigi vastu“ on meisterlikult täpseks lihvitud film, mille rütm ja stiil raiuvad end julgelt läbi keskpärasuse ning jõuavad minimalistlike vahenditega hiilgava tulemuseni.

Elise Eimre

Riigid

Ksahstan, Prantsusmaa

Keeled

Kazakh

Subtiitrid

English, Estonian